Mezunlarımızın görüşleri...

Oda numarası:

5008

Laboratuvar sorumlusu:

Prof. Dr. Salman Kurtulan

Laboratuvar çalışanları:

Araş. Gör. Oytun Eriş
 

Genel bilgi:

SIEMENS ortak girişimiyle Endüstriyel Otomasyon Teknolojilerini tanıtmak ve uygulama alanları ile ilgili araştırma, eğitim ve danışmanlık yapmak amacıyla kurulmuştur.
1977 yılında mikro PLC (S7-200) ile başlayan kuruluş süreci, 2000 yılında orta (S7-300) ve büyük ölçekli (S7-400) PLC, 2003 yılında SMC_ENTEK firmasının katkılarıyla sağlanan Pnömatik donanımlar ile devam eden bu laboratuvar bu iki firmanın desteğiyle sürekli güncel otomasyon teknolojileri ile yenilenmektedir.
 

Laboratuvar olanakları:

Laboratuvar çalışmalarında SIEMENS SIMATIC S7-200 PLC, S7-300 PLC, S7-400 PLC programlanabilir kontrolörleri ve SMC ENTEK ürünü pnömatik düzenekler kullanılarak Kumanda, Geribeslemeli kontrol, Endüstriyel veri iletişim uygulamaları yapılabilmektedir.
 
HIMA Fail-Safe PLC’ler ve oluşturulan demiryolu sinyalizasyon sistem simülasyon donanımı ile Raylı Sistemler alanında çalışmalar yapılabilmektedir.
 
Bunun yanında SIEMENS Simovert Masterdrives Simovert Micromaster Alternatif Akım sürücüleri, SIMOTION, SINAMICS ve bunlara bağlı asenkron motorlu düzenekler kullanılarak da hareket kontrolü uygulamaları, SIEMENS WinCC SCADA yazılımları ile SCADA uygulamaları yapılabilmektedir.
Hem öğrencilere hem de endüstriyel kuruluşlarımızdan gelen teknik elemanlara endüstriyel otomasyon konusunda mesleki eğitim vermek amacıyla gerekli ekipmanlarla donatılmış bir eğitim odası mevcuttur.

Laboratuvarda yapılan deneyler:

Havalı Konum Kontrolü

Kullanım amaçları:

Araştırma projeleri, lisans dersleri, lisans bitirme ödevleri, yüksek lisans ve doktora tez çalışmaları, üniversite-sanayi işbirliği kapsamında eğitim ve proje faaliyetleri